Homeopatia – na czym polega i jak działa? 

0
977
homeopatia

Homeopatia jest to gałąź medycyny niekonwencjonalnej, która polega na podawaniu pacjentowi minimalnych dawek substancji, których podanie osoby zdrowej wywołałoby chorobę. Do takich preparatów należą rozcieńczone substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego. Jest to bardzo bezpieczna i nie obciążona niepożądanym działaniem metoda leczenie. Na czym dokładnie polega? Jakie leki są przy niej podawane? Jak działa? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/homeopatia-zasady-terapii-wskazania-i-przeciwwskazania/ 

Homeopatia – na czym polega? 

Homeopatia bazuje na zasadzie podobne leczy podobne. Metoda ta była znana już od bardzo dawna. Pierwsze sposoby leczenia przy pomocy tej metody wykonywałem one były już kilka wieków przed naszą erą. Jakie są najważniejsze założenia homeopatii? 

Przede wszystkim wykorzystywana w homeopatii substancja lecznicza celu wyleczenia określonej dolegliwości, powinna posiadać zdolność do wywoływania podobnych objawów u osoby zdrowej. Zasada ta może być zobrazowana na przykładzie jadł pszczoły, ukąszenie prowadzi do wystąpienia silnego obrzęku oraz zaczerwienienia, jednak ten sam jad pszczeli, używany jest, oczywiście w małych ilościach, jako łagodzenie zaczerwienień i obrzęków wywołanych oparzeniami słonecznymi. 

Jej zastosowanie powinno być ograniczone do minimalnej dawki substancji leczniczej, ponieważ tylko wtedy możliwe jest oddziaływanie tego składnika na w poziomie komórkowym i pobudzeniu naturalnych mechanizmów obronnych. Indywidualizowanie terapii, polega na stosowaniu określanych roszczeń leków w zależności od pacjenta. 

Homeopatia – leki i substancje aktywne 

W homeopatia stosowane są różne leki i substancje aktywne. Leki zawierają wyłącznie naturalne składniki pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, a także mineralnego. Leki mogą występować w rozmaitych postaciach. Mogą to być na przykład maści, kropelki, granulki, a także czopki. Najczęściej stosowane związki aktywne przy homeopatii to: 

Aloes, który posiada działanie przeciwzapalne, a także znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń jelit, żołądka i dwunastnicy 

Arnika górska, która pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, a także działa moczopędnie i poprawia krążenie 

Nagietek lekarski, który stosowany jest w postaci globulek dopochwowych w terapii schorzeń ginekologicznych, co więcej posiada on działanie antyseptyczne, a także łagodzi owrzodzenia i odmrożenia 

Mleko pszczele, które wspomaga gojenie się ran 

Pierzga pszczela, która stanowi mieszaninę pyłku kwiatowego, nektaru i śliny pszczół. Poddawana jest na procesowi fermentacji, posiada właściwości antybakteryjne. 

Czy homeopatia działa? 

Tak naprawdę, żadne badania kliniczne nie potwierdziły skuteczności leczenia homeopatycznego. Zatem taka forma terapii nie jest uznawana przez współczesną medycynę. Preparaty, które stosowane są w homeopatii czasami zawierają niskie stężenie substancji aktywnych, że traktowane są jako sam rozpuszczalnych. Oznacza to, że stosowanie ich traktowane jest jako działanie placebo. 

Zobacz też: http://www.beautypoint.pl/bioenergoterapia-czym-jest-i-na-czym-polega/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here