Laserowe leczenie nietrzymania moczu

0
1861
Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu?

Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu polega na wsunięciu głowicy lasera w światło pochwy. Głowica emituje wiązki lasera naświetlając nimi ścianki pochwy. Dochodzi do stymulacji włókien kolagenowych cewki moczowej i poprawy jej ułożenia. Działanie lasera jest bezbolesne i zabieg nie wymaga podania znieczulenia ani miejscowego ani ogólnego. Wyczekiwany efekt uzyskuje się po miesiącu od zabiegu i potrafi utrzymać się przez 2 lata. W zależności od stanu zdrowia pacjentki może być konieczne powtórzenie zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w gabinecie ginekologicznym. Przed zabiegiem pacjentka powinna przebadać się ginekologicznie aby wykluczyć wszelkie zmiany na ściankach pochwy (np. nadżerki) oraz wykonać cytologię. W przypadku istniejących infekcji należy zasięgnąć porady lekarza, który stwierdzi czy istnieją przeciwwskazania do wykonania laseroterapii. 

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – przeciwwskazania

  • infekcje pochwy i nieprawidłowy wynik cytologii,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby autoagresywne,
  • padaczka,
  • cukrzyca,
  • przyjmowanie leków fotouczulających (uwrażliwiających na świtało, np. dziurawiec)*,
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew (np. aspiryna)*

*Leki należy odstawić na 2 tyg przed planowanym zabiegiem.

Efekty leczenia

Efekty będą odczuwalne po ok miesiącu od zabiegu, gdyż tyle czasu potrzebują włókna kolagenowe do regeneracji. W niektórych przypadkach rezultat może pojawić się dopiero po pół roku od leczenia. Jest to sprawa indywidualna każdej pacjentki i jej stanu zdrowia. Bywa, że konieczne jest powtórzenie zabiegu – zalecane po ok 3 miesiącach.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – dla kogo?

Z terapii mogą skorzystać pacjentki w każdym wieku, cierpiące z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu. U kobiet w wieku rozrodczym efekt terapii jest bardziej trwały i utrzymuje się wiele lat. U kobiet w wieku okołomenopauzalnym laseroterapia wymaga podtrzymania jej działania terapią farmakologiczną lub/oraz fizykoterapią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here