Leczenie uzależnień – jak rozpoznać uzależnienie i gdzie szukać pomocy?

0
490
leczenie uzależnień Warszawa

Efektywne funkcjonowanie we współczesnym świecie jest bardzo stresujące. Ludzie w każdym wieku doświadczają dużej presji związanej z pracą, rodziną i oczekiwaniami społecznymi. Szybkie tempo życia połączone z nieustającym napięciem powoduje, że niektórzy chętniej i częściej sięgają po używki. W takim wypadku łatwo przeoczyć moment, w którym z pozoru niewinne czynności zamieniają się w poważny nałóg. Zatem, jak rozpoznać uzależnienie i gdzie szukać pomocy?

Leczenie uzależnień — diagnoza

Pierwszym i najważniejszym krokiem, który należy podjąć, aby rozpocząć skuteczne leczenie uzależnienia, jest przyznanie przed samym sobą, że jest się osobą uzależnioną. Trafne rozpoznanie nałogu pozwoli bowiem na poczynienie kolejnych kroków i rozpoczęcie właściwej terapii. Niestety osoby uzależnione zwykle nie dostrzegają sygnałów ostrzegawczych i czasem dopiero bliscy zwracają im uwagę, że mają problem z nadużywaniem pewnych substancji lub za często robią zakupy, czy odwiedzają kasyno.

Jednak, aby zmienić swoje życie i podjąć terapię, osoba uzależniona będzie musiała zauważyć i zaakceptować swoją chorobę. W tym celu przede wszystkim powinna ustalić, ile pieniędzy wydaje na nałóg oraz jak to wpływa na ogólny stan jej finansów. Następnie dobrze jest przyjrzeć się relacjom rodzinnym i zawodowym. Przed postawieniem diagnozy warto sprawdzić także, czy pojawiły się psychiczne i fizyczne objawy charakterystyczne dla danego uzależnienia.

Leczenie uzależnień — gdzie szukać pomocy?

Osoby uzależnione powinny szukać pomocy w profesjonalnych placówkach zajmujących się leczeniem uzależnień, ponieważ samodzielna walka z nałogiem może skończyć się niepowodzeniem i pogłębieniem istniejących już problemów. Tym bardziej że doświadczony terapeuta pomoże pacjentowi sprawnie przejść przez wszystkie stadia leczenia i będzie go wspierał przez cały proces wychodzenia z uzależnienia.

Warto pamiętać, że leczenie uzależnień Warszawa wymaga całkowitej abstynencji, zmiany stylu życia, a nierzadko także odizolowania się od toksycznego towarzystwa i otoczenia. Pomocne w wychodzeniu z nałogu będzie również wsparcie rodziny, a osoby współuzależnione powinny wziąć czynny udział w terapii.

Każde uzależnienie może poważnie zaburzyć życie jednostki i jej rodziny, dlatego nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów. Jeśli nałóg powoduje utratę kontroli nad bieżącymi sprawami, to warto rozważyć leczenie uzależnień Warszawa u renomowanego terapeuty. Proces wychodzenia z nałogu jest żmudny i długotrwały, jednak przy odpowiednim wsparciu i determinacji można uzyskać satysfakcjonujące efekty już w kilka miesięcy od rozpoczęcia terapii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here