Od czego powstają hemoroidy

0
1431
lekarz

Gdy odczuwamy dyskomfort w okolicach odbytu, taki jak: pieczenie, ból, mrowienie, może to oznaczać poważną chorobę jaką są HEMOROIDY.
Hemoroidy inaczej zwane guzkami krwawniczymi są najczęstszą i najbardziej wstydliwą z chorób cywilizacyjnych.

Złe krążenie w okolicach odbytu powoduje, że naczynia wypełniają się krwią i nie do końca mogą się jej pozbyć. Tak nabrzmiałe naczynka tworzą guzki, dochodzi do stanu zapalnego, który powoduje bolesność podczas oddawania kału.

Objawy, których nie powinniśmy bagatelizować to:
świąd odbytu,podrażnienia śluzówki,sączące się wydzieliny, bolesność, pojawiające się szczeliny odbytu, krwawienia z odbytnicy.
Pacjent, aby móc normalnie funkcjonować najczęściej odwiedza aptekę, w której do wyboru ma wiele leków o różnorodnym składzie.

Pacjenci wybierają najczęściej z pośród czopków i maści

Każdy przypadek jest inny. Jeżeli pacjentowi doskwiera ból polecane są czopki ze środkami znieczulającymi jak benzokaina, tetrakaina,cynchokaina.
Jeżeli są to pęknięcia najlepszym rozwiązaniem są te zawierające środki gojące i nawilżające.
Jeżeli guzki się powiększają, proponowane są czopki ze środkami ściągającymi błonę śluzową odbytu.

Najlepiej wybrać preparaty o złożonym składzie gdyż za jednym razem niwelują kilka objawów co przy tej chorobie często się zdarza.
Pacjent może zapłacić wyższą cenę, ale preparat na pewno poskromi kilka objawów dzięki jednej aplikacji.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby profesjonalista dobrał nam odpowiedni preparat.
Od czego powstają hemoroidy?

od czego powstaja hemoroidy

Stwierdzono, że w Polsce co drugi pacjent cierpi na to poważne schorzenie.
1) siedzący mało aktywny tryb życia. Co to oznacza?
W dzisiejszych czasach większość ludzi pracuje na siedząco przed komputerem, wszędzie dojeżdża samochodem, i spędza wolny czas przed telewizorem. Takie osoby najczęściej nie uprawiają żadnego regularnego sportu, to powoduje zaburzenia krążenia w dolnych partiach ciała.

2) ciąża i poród
Na żylaki odbytu często chorują kobiety w zaawansowanej ciąży. Dziecko, które rozwija się w łonie matki może uciskać przepływ żylny i utrudniać odpływ kwi żylnej.
Powstałe guzki mogą się nadmiernie rozciągnąć lub ” wypadać” po nadmiernym parciu, czyli porodzie. Skutkuje to nawet pęknięciem takich guzków jest to ciężkie do wyleczenia.

3) skłonności genetyczne
Jeżeli w rodzinie występowały przypadki choroby hemoroidalnej możliwe, że w jakimś stopniu jesteśmy narażeni na pojawienie się tej choroby u nas.

4) wiek
Po 50 roku życia zwiększa się prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę hemoroidalną spowodowaną zwolnioną perystaltyką jelit.

5) otyłość
Osoby z dodatkowymi kilogramami narażone są na powstawanie hemoroidów. Brak sportu, nadwaga zaburzają krążenie żylne

6) zażywanie środków przeczyszczających
Pacjenci zażywający środki przeczyszczające, które powodują biegunki i podrażniają śluzówkę odbytu narażone są na powstawanie guzków.

leki

7) sex analny
Odbyt nie ma takiej zdolności nawilżania jak w przypadku pochwy. Sex analny sprzyja otarciom śluzówki i powstaniu uszkodzeń mechanicznych odbytu.

8) operacje i zabiegi chirurgiczne krocza i odbytu
Po zabiegach operacyjnych, krążenie żylne jest zaburzone, powstałe uszkodzenia śluzówek mogą również przyczynić się do rozwinięcia choroby.

9) nie właściwa higiena osobista
Trzeba zawsze pamiętać o właściwej higienie osobistej. Odparzenia odbytu, podrażnienia , świąd to wszystko sprzyja namnażaniu się bakterii i powstaniu stanu zapalnego. A stan zapalny jest pierwszym krokiem do powstania hemoroidów

Jak uniknąć tej strasznej przypadłości?

Trzeba przede wszystkim zmienić swój tryb życia. Uprawiać regularnie sport, wskazane jest pływanie, spacery. Zmiana diety, jest bardzo ważnym krokiem, który jak najbardziej zapobiegnie w przyszłości pojawieniu się hemoroidów. Unikajmy więc częstych zaparć poprzez spożywanie błonnika występującego naturalnie głównie w owocach i warzywach.

Jeżeli mamy siedzącą pracę , starajmy się robić jak najwięcej zmian pozycji ciała, aby krew mogła swobodnie krążyć we wszystkich jego partiach. Dbajmy o właściwą higienę osobistą, wystrzegając się środków myjących, które nas podrażniają i uczulają.

Osoby z hemoroidami powinny nosić bieliznę z naturalnych włókien, na przykład bawełny.
Pacjenci z zaawansowaną chorobą nierzadko muszą udać się do specjalisty, który niestety najczęściej musi interweniować chirurgicznie.
Po zabiegu pacjent musi przestrzegać wszystkich wymienionych wyżej zaleceń, gdyż niestety choroba lubi powracać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here