Rękawowa resekcja żołądka jako chirurgiczna metoda leczenia otyłości

0
846
Otyłość można leczyć chirurgicznie
Fot. Pixabay.com

Otyłość to poważna choroba, która prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych, a nawet chorób przewlekłych. Coraz więcej osób decyduje się na jej operacyjne leczenie. Takie zabiegi nazywane są operacjami bariatrycznymi. Jedną z najnowszych jest rękawowa resekcja żołądka.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/chirurgiczne-leczenie-otylosci-rekawowa-resekcja-zoladka/

Czym jest zabieg rękawowej resekcji żołądka?

Podczas tego zabiegu usuwane jest 85 procent powiększonego żołądka. Wykonywany metodą laparoskopową, ma charakter restrykcyjny. Trwa około 90 minut, a pacjent jest znieczulony znieczuleniem ogólnym. W wyniku tej operacji żołądek zostaje zredukowany do cienkiej rurki i może pomieścić około 150 ml pokarmów. Dla pacjenta, który poddał się takiemu zabiegowi oznacza to ogromną zmianę dotychczasowego trybu życia i odżywiania się. W ten sposób dochodzi do znacznej utraty masy ciała i osiągnięcia celu, jakim jest wyleczenie otyłości.

Jakie są efekty rękawowej resekcji żołądka?

Po operacji rękawowej resekcji żołądka pacjent zostaje kilka dni w szpitalu na obserwacji. Następnie przez kilka tygodni dochodzi do pełni sił. Musi przestrzegać restrykcyjnej diety, którą stopniowo rozszerza, zarówno pod względem rodzaju pokarmów, jak i pod względem ich konsystencji. Najpierw spożywa posiłki w formie płynnej, później półpłynnej, całkowicie zmiksowane papki, a po kilku tygodniach sięga po pokarmy w konsystencji stałej, które i tak muszą być ugotowane lub upieczone.

Po rekonwalescencji chorego czeka zupełna zmiana nawyków żywieniowych. Od tej pory oparte powinny być na pełnowartościowych produktach, bogatych w białka, dobre tłuszcze i węglowodany złożone oraz witaminy i minerały. Posiłki muszą być spożywane regularnie i w spokoju, bez zbędnego pośpiechu, a ich porcje racjonalnej wielkości. Dzięki temu przez pierwszy rok po operacji można stracić od 50 do 80 procent nadwagi.

Dzięki temu pacjentom, którzy przeszli przez operację rękawowej resekcji żołądka łatwiej kontrolować poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze czy też stężenie cholesterolu.

Rękawowa resekcja żołądka może prowadzić też do powikłań takich jak między innymi zakażenie ran pooperacyjnych, krwawienie, nieszczelność i przeciekanie w miejscu, w którym został wycięty fragment żołądka. Może także dojść do niewydolności śledziony, nerek, układu krążenia i zawału serca.

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/zabieg-wylaczenia-zoladkowego-sposobem-na-leczenie-otylosci/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here